10 съвета от един монах от Шаолин как да останем вечно млади

0
16762
прочитания
Monks of Wat Damnak, Siem Reap, Cambodia, Indochina, Southeast Asia, Asia

Хората казват, че здравето и младостта са най-важни, но колко наистина живеят според това убеждение? Предоставяме ви откъс от един класически текст, част от архивите на Шаолин. Написан е от монах – велик учител и ненадминат майстор на бойните изкуства. Ето какво съветва той:

 
1. Не мисли твърде много. Мисленето изисква много енергия. Мисленето може да те състари.
2. Не говори твърде много. Повечето хора или говорят, или действат. По-добре действай.
3. Когато работиш, работи 40 минути и после спри за 10. Когато гледаш нещо през цялото време, това може да увреди очите ти, както и вътрешните ти органи. Може да разруши мира в теб.
4. Когато си щастлив, трябва да контролираш своето щастие. Ако изгубиш контрол, това ще увреди енергията на белите ти дробове.
5. Не се тревожи твърде много и не се ядосвай, защото това ще увреди черния дроб и червата ти.
6. Когато се храниш, не яж твърде много. Уверявай се, че никога не си съвсем заситен, тъй като в противен случай ще увредиш далака си. Когато поогладнееш, просто хапни малко.
7. Когато вършиш разни неща, не бързай. Използвай, колкото време ти е нужно. Помни поговорката „Бързай бавно и скоро ще стигнеш“.
8. Ако упражняваш само тялото си и не практикуваш Ки Гонг, ще изгубиш баланса си и ще станеш нетърпелив. Ще изгубиш Ин от своето тяло. Упражнявай се да балансираш Ин и Ян.
9. Ако не тренираш тялото си, а се занимаваш само с постигане на вътрешен мир и медитация, няма да получаваш Ян енергия. Ще трябва да използваш Ян енерията от тялото си, без да можеш да я възстановиш.
10. Кунг Фу Шаолин ти дава всичко. Целта на нашите тренировки е да балансира Ин и Ян. Не е важно колко часа го правиш. Важно е да знаеш от какво се нуждае тялото ти.
 
* (бел.ред.) Ки Гонг е източно изкуство, идващо при нас от древността. Целта му е хармония между духа и тялото, водене на здравословен начин на живот и в резултат – постигане на дълголетие. Шифу Ян Лей, открил и превел горния текст, е всъщност монах от Шаолин, който преподава бойни изкуства, както и истините за живота, усвоени в манастира. Целта му е да ги направи достъпни за хората от Западния свят. 

Йоги Тан: Българите са специални, но винаги търсят извън себе си.