Миямото Мусаши се смята за един от най-великите японски самураи, известен като “Сенсей” – Воина-светец. Роден е през 1584 г. в малко селце, разположено източно от Токио. Син на самурай, Мусаши осиротява на 7 годишна възраст. Под влияние на чичо си започва да се увлича по Кендо. Започва „кариерата“ си на боец едва на 13-годишна възраст, а на 28 е вече известен като най-силния воин в цяла Япония. През 1600 г. той е на губещата страна в битката при Секигахара, но става rōnin („самурай без господар“). С течение на времето напуска дома си в стремежа си да разработи перфектната техника на меча. Мусаши измисля nitō ichi-ryū, стила на фехтовка с два меча, наричан kensai („меч на светец“).
Последните години от живота си самураят прекарва далеч от светски събития и удобства. Оттегля се в една пещера и се отдава на вглъбяване. Според легендата, на смъртното си легло Мусаши е написал известната книга – ръководство по стратегия „Горин но шо“ („Ръкопис на петте пръстена“) за бойния опит на военно и житейско ниво. След първия й превод на английски през 1974 г. книгата допринася за по-доброто разбиране на японските техники и стратегии за управление. Мусаши е запомнен и с картините си най-вече на птици. Като художник на suiboku-ga или sumi-e (монохромно рисуване с мастило), той рисува в мощен и директен стил с невероятна икономия на удари.
В наши дни не само японци тачат мислите и идеите на този самурай, превърнал се в значима част от японската култура. Ето и част от неговата мъдрост:
„В празнотата на духа няма нито добро, нито зло. Мъдростта съществува. Пътят съществува. От самото начало духът е празнота.“
„Този Път има правила само за тези, които имат намерение да изучават моята Стратегия:
- Не носи злоба в себе си.
- Тренирай упорито Пътя на Ни Тен Ичи Рю.
- Запознай се с всякакви изкуства.
- Знай пътищата на различни професии.
- Прави разлика между печалбата и загубата във всекидневието.
- Развивай интуиция и разбиране за всичко.
- Осъзнай истинската същност на нещата, невидими зa окото.
- Обръщай внимание дори и на дреболиите.
- Не прави нищо без необходимост.“
„И в боя, и във всекидневието бъди решителен, но същевременно спокоен. Посрещай обстоятелствата без напрежение, но не безразсъдно. Духът ти трябва да бъде центриран и безпристрастен. Остави духа си да трепти спокойно. Дори и за миг не спирай това трептене. Духът винаги да реагира естествено на обстоятелствата.
Когато тялото ти е в покой, не отпускай духа си. Дори и по време на бързи действия, той трябва да е спокоен. Не позволявай да бъде повлиян от тялото и на тялото да бъде повлияно от духа. Грижи се за духа, не давай предпочитание на тялото. Духът трябва да представлява нещо цялостно.
Не се занимавай с излишни неща. Не се увличай по външното. По начало духът трябва да е силен. Не позволявай на другите да разгадаят очертанията на твоя дух.“
„Мисли за себе си по-повърхностно и възприемай света по-дълбоко.“
„Възприятието е силно, а зрението слабо. В стратегията е важно да виждаш отдалечените неща, какво би било ако те бяха близки, и отделно да гледаш близките неща.“
„Не пропускайте да тръгнете срещу тълпата, иначе тя ще се изправи срещу вас.“
„Неопитните бегачи могат да изглеждат бягащи по цял ден, но техните постижения са жалки. Умелите хора навсякъде успяват и никога не изглеждат прибързани.“
„Всеки изучава това, към което има естествена наклонност.“
„Приемай всичко просто както е.“
„Ако искаш да контролираш другите, първо се научи да контролираш себе си.“
„До върха на планината има много пътеки.“
„Всички хора са еднакви, с изключение на тяхната вяра в самите себе си, независимо от това, което другите мислят за тях. „
Тестът на Омура е естествен „детектор на лъжата“
„Не дръжте при себе си вещи, от които вече нямате нужда.“
„Може да се откажете от собственото си тяло, но трябва да запазите честта си.“
„Трудно ще разберете Вселената, ако се учите само от една планета.“
„Не действайте, следвайки обичайните вярвания.“
„Учи се през целия си живот. Всеки ден бъди все по-изкусен, отколкото предния ден, а на следващия ден – по-изкусен от днес. Усъвършенстването няма край.“
„Да питаш, когато не знаеш, е абсолютно необходимо.“
„Преди да изразите мнението си, помислете дали другият е в състояние да го приеме.“
„Не търсете удоволствие през цялото време.“
„Не се поддавай на желания за притежание.“
„Не съжалявай за това, което си сторил.“
„Никога не позволявай да бъдеш натъжен от раздялата.“
„Недоволството и жалбите не са подходящи нито за теб, нито за който и да е друг.“
„Бъди безразличен към мястото, където живееш.“
„Не преследвай вкуса на добрата храна.“
„Не се страхувай от смъртта.“
„Не се стреми към притежанието на богатства или феодални земи за времето, когато ще остарееш.“
„Уважавай Буда и Боговете, но без да разчиташ на тяхната помощ.“
„Не се фокусирайте върху външността си. Не забравяйте да обърнете внимание на вътрешния си свят и да разпознаете истинските си ценности, защото когато забравите да го направите, вие също забравяте какво наистина има значение за вас.“
„Бъдете благодарни за нещата, които имате. Не си пожелавайте нещо повече, тъй като никога няма да е достатъчно. Колкото повече имате, толкова по-големи стават желанията ви.“
„Научете се как да живеете без хора, които са ви близки. Ако по някаква причина трябва да живеете далеч от тях, не се съжалявайте прекалено много. Промените в живота са неизбежни. Приемете ги и продължете напред.“
„Никога не се отклонявай от Пътя.“
Точката на Конфуций е специално място на сила в човешкото тяло