За ученото невежество и за това, че науката е изстрел, който пропуска целта – цитати от американския физик и касоразбивач д-р Ричард Файнман
*Ричард Ф. Файнман (1918-1988) е считан за един от най-забележителните американски физици на ХХ век, наричан „най-великият ум след Айнщайн“. Участвал е в проекта „Манхатън“ в Националната лаборатория в Лос Аламос за създаване на атомната бомба на САЩ през Втората световна война. През 1965 г. получава Нобелова награда за физика (квантова електродинамика). Педагог и визионер, той е запомнен както с научния си блясък, така и с екстравагантния си нрав и любознателно разказване на истории. Освен физик, в различни моменти от живота си Файнман е бил радиотехник, касоразбивач, художник, танцьор, свирач на бонго и дешифратор на йероглифите на маите. Съвременниците му разказват за неговите увлекателни лекции, за шегите на свободолюбивия му дух. Когато Ричард Файнман умира на 15 февруари 1988 г., студентите му спускат от покрива на Калтех, огромен надпис, гласящ: „Обичаме те, Дик“.
„Никога не съжалявай за ден в живота си. Добрите дни дават щастие, лошите дни дават преживявания, най-лошите дни дават уроци, а най-добрите дни дават спомени.“
„Никога не бъркайте образованието с интелигентността. Може да имате докторска степен и все пак да сте идиот.“
„Когато знанията ви се базират на сложни обяснения и термини, научени наизуст от учебниците, то е малко вероятно да можете да ги използвате в живота.“
„Мисля, че е много по-интересно да живееш без да знаеш, отколкото да имаш отговори, които може да са грешни.“
„Аз имам приблизителни отговори и възможни убеждения, както и различни степени на сигурност относно различни неща, но не съм абсолютно сигурен в нищо.“
„Накрая казах, че не разбирам как да преподавам на всеки, който използва саморепликираща се система, в която хората вземат изпити и след това учат другите да вземат изпити, но никой не знае нищо.“
„Не признавай абсолютно никакви авторитети: забрави, кой го е казал, вместо това, погледни, с какво започва, къде завършва, и се запитай: „Разумно ли е това?“
„Предпочитам да имам въпроси, на които не може да се отговори, отколкото отговори, които не могат да бъдат поставени под въпрос.“
„Ако един учен, квантов физик, не може да обясни с две думи с какво се занимава на 5-годишно дете, то той е шарлатанин.“
„Една от най-големите опасности на съвременното общество е възраждането на идеите за контрол над човешката мисъл.“
„Учете внимателно това, което ви интересува най-много по възможно най-недисциплинирания, непочтителен и оригинален начин.“
„Имаме късмет, че живеем в епоха, в която все още правим открития.“
„Колкото по-малко културни са хората, толкова по-малко могат да мислят и толкова по-скоро си губят главата.“
„Достатъчно умен съм, за да знам, че съм тъп.“
„Няма нищо лошо в съмнението и скептицизма, защото именно чрез тях се правят нови открития.“
„Ако си мислил, че науката е сигурна – е, това е просто грешка от твоя страна.“
„Винаги можете да разпознаете истината по нейната красота и простота.“
„Не можем да дефинираме нищо точно. Ако се опитаме, изпадаме в парализата на мисълта, която идва от философите… единият казва на другия: не знаеш за какво говориш! Вторият казва: какво имаш предвид под говорене? Какво искаш да кажеш с теб? Какво имаш предвид под да знам?“
„Първият принцип е, че не трябва да се заблуждавате и вие сте най-лесният за заблуждение.“
„Никой никога не разбира какво представлява животът и това няма значение. Изследвайте света. Почти всичко е наистина интересно, ако навлезете в него достатъчно дълбоко.“
„Не знам какво им е на хората: те не се учат чрез разбиране, те се учат по някакъв друг начин – наизуст или нещо подобно. Техните знания са толкова крехки!“
„Физиката е като секса: разбира се, може да даде някои практически резултати, но не затова го правим.“
„Ако си казваш през цялото време „Мога да направя това, но няма“, то все едно си казваш с други думи: „Не мога да направя това.“
„За тези, които искат някакво доказателство, че физиците са хора, доказателството е в идиотизма на всички различни единици, които използват за измерване на енергия.“
„Играта, която играя, е много интересна. Това е въображение, в тясна жилетка.“
„Няма орган, който да решава коя е добра идея.“
Доналд Хофман: Мозъците ни крият истинската реалност, защото не бихме могли да я понесем