Връзката „ емоция ⇆ стомах “ е всеизвестна:
„Доверете се на интуицията си, доверете се на инстинкта си… Толкова съм нервен, имам пеперуди в стомаха… Имам инстинктивното чувство да отхвърля това предложение за работа… Какво разтърсващо преживяване.“
Тази връзка вече се показва по много и интересни научни начини. С повече от 100 милиона нерви, облицоващи така наречения „втори мозък“, червата или чревната нервна система всъщност се състои от същите тъкани като централната нервна система.
Защо „оста черва-мозък“ е от съществено значение за здравето?
Вече много лекари твърдят, че нашият дълбоко преплетен „първи“ реален мозък и „втори“ чревен мозък всъщност са една система, а не две.
Въпреки че не могат да правят смятания, да пишат роман или да държат изпит – червата със сигурност могат да оркестрират симфония от невротрансмитери, хормони и електрически импулси.
Освен че помагат за смилане на храната, червата имат собствена невронна мрежа, подобна на мозъка, която играе критична роля за поддържането на здравето, включително за регулиране на възпаления и управление на имунната система.
Правилното хранене поддържа ли баланса на оста черва-мозък? Не е задължително. Състоянието на ума е критично за здравето на червата и медитацията е липсващото звено над и отвъд диетата.
„Въображаема“ болест: умът е ключът към здрави черва
Чували ли сте за хора, страдащи от хронично заболяване, „нелечимо и с неизвестен произход“? След посещение на дузина лекари, всички страдащи имат една проста, но объркваща диагноза: „всичко е в главата ви“! Такива случай са много повече, отколкото си мислим.
Гастроентеролозите са събрали повече от 20 от тези „ всичко в главата ви “ заболявания на стомашно-чревния тракт, които представляват по-голямата част от клиничните посещения.
И така, каква е причината за тези мистериозни заболявания? Диета? Не, защото много от тези хора вече са опитали всичко и защото лекарят е нарекъл тяхното страдание действително „ психосоматично “.
Способността ви да се справяте със стреса контролира оста на червата и мозъка
Виновникът е известен нарушител, който стои на върха в списъка на най-търсените от здравната полиция, т.е. стресът.
Дори след преминаване към здравословна диета, стресът обяснява защо много заболявания, свързани с „втория мозък“, свързани с червата, продължават да съществуват.
Изследванията сочат, че психологическата травма може да доведе до проблеми с храносмилането, възпаление, язви, IBS, IBD, Crohns и други.
В светлината на тези нови открития е очевидно, че лечението на червата е невъзможно, без да се обърне внимание на способността ни да управляваме емоциите и стреса.
Как да излекувате червата си с ума си: медитация
Като побеждаващ стреса номер 1, медитацията е най-големият претендент за шампионския пояс за „здраве на червата“ . Кои са другите състезатели на ринга, които излизат? Пробиотици, психобиотици и диета.
Ето едно изследване, твърдо поставено „в ъгъла“ на медитацията :
Проучване: Как медитацията изключва „лошите“ чревни гени, като същевременно помага на още 1000+
За 48 пациенти, страдащи от синдром на раздразнените черва (IBS) и възпалително заболяване на червата (IBD), 9-седмично проучване в Massachusetts General Hospital промени всичко.
Медитацията по някакъв начин успява да промени благоприятно повече от 1000 гена, включително потискането на неприятния протеинов комплекс подпалвач (NF-kB), отговорен за запалването (възпаляването) на имунната система и стомашно-чревния тракт.
Съавторът на изследването, д-р Towia Libermann, казва: „ Както в IBS, така и в IBD, пътят, контролиран от протеин, наречен NF-kB, се очертава като един от най-значително засегнатите от реакцията на релаксация.“
С монументални последици, медитацията ефективно деактивира генетичния тригер, свързан с неприятни чревни/нечревни заболявания (тревожност, депресия, МС, аутизъм, болест на Паркинсон и други), като същевременно прекъсва безкрайния цикъл на реакция на стреса на тялото.
За да илюстрираме изводите, ако глутница палави мечки са единствените виновници зад вашия усукан микробиом, тогава медитацията ще ги преследва обратно в пещерата им за „постоянен зимен сън“.
Вашите черва са невероятно важни за цялостното здраве. Диетата, макар и важна, не гарантира здравословен микробиом. Както се вижда от „оста черва-мозък“, способността ви да се справяте със стреса е (вероятно) по-важна от диетата, заедно с гените.
Стомашната болка крие духовен смисъл
Метод за справяне с панически атаки: безпокойството е духовен водач