Проф. Александър Чирков: Не може без здравословно мислене, болницата трябва да бъде като храм

0
1534
прочитания
Проф. Чирков: „Не ме е страх от вируса, от него едва ли ще си отида. Страх ме е от злобата. Тя най-бързо може да ме застигне. Хората от лошотията и завистта трябва да се страхуваме, те ни свалят надолу, не вирусите. А и този корона вирус той не е толкова опасен, макар и да е агресивен, ако спазваме всички условия да не го хванем.“
„Болницата трябва да бъде като храм, а моралът и хуманното отношение са ключови не само за отношенията между лекарите, но и за пациентите.“

ИЗБРАНИ МИСЛИ ОТ ПРОФ. АЛЕКСАНДЪР ЧИРКОВ (1938 – 2020)

Проф. Чирков печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции, трансплантации.  Извършва първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите през 1986 г. Дълги години е директор на болницата „Св. Екатерина“ в гр. София. Има изключителен принос в изграждането на модерната кардиохирургия в България.

„Не ме е страх от вируса, от него едва ли ще си отида. Страх ме е от злобата. Тя най-бързо може да ме застигне. Хората от лошотията и завистта трябва да се страхуваме, те ни свалят надолу, не вирусите. А и този корона вирус той не е толкова опасен, макар и да е агресивен, ако спазваме всички условия да не го хванем.“

Животът около нас е пълен с приятни изненади, намерете ги. Не се лутайте като коне с капаци, наоколо има много възможности за невероятно приятни изживявания. Сигурен съм, че чудесата, които ни обграждат, няма да свършат.“

„Избягвайте стреса, злобата, караниците, желанието да си отмъстиш. Сърдечните болести се провокират от мозъка, всичките ни болести са реакция на мозъка. Не го оставяме да си върши работата, както трябва, товарим го с изключително опасни негативни мисли, и той ни отмъщава, за да се защити.“

„Три неща трябва да пожелаеш за теб и на другите – здраве, радост и добри приятели.
Три неща трябва да контролираш и овладяваш – темперамент, език, поведение.
Три неща трябва да култивираш – смелост, доброта и любов към околните.
Три неща трябва да дадеш – възможност на бедните, утеха на тъжните, похвала на този, който заслужава.
Три неща трябва да избягваш – жестокост, надменност и неблагодарност. Три неща, на които да се възхищаваш – красотата на природата, на децата и на възрастните хора.“

„Изключително важно е, взаимоотношенията между лекари, сестри и санитари да бъдат на човешко ниво – възпитано, цивилизовано, интелигентно, а не понеже някой си мисли – аз съм голям доктор или старша сестра, мога да мачкам другите. Такова нещо не съм допускал. Никой не може да докладва за някой, че е направил грешка. Казвам им – с пациентите никога грубо! Винаги ги питайте – как сте? Как е семейството ви? Трябва ли ви нещо? На това ги учих. Това е промиване на мозъците – да има добри взаимоотношения. В цялото ни общество трябва да се стремим към това. Тогава няма да има агресия. Както казват старите латинци – това, което не искаш да сторят на теб, не го прави на другите.“

„Преди време четох интервю на възрастна холандка, която живяла 115 години. Питаха я, как е достигнала до тази възраст, без деменция и с толкова пъргава мисъл. Основното, което ми направи впечатление в отговорите й, бе, че на първо място тя поставяше даденото й от Бога качество да обича семейството, децата, внуците и правнуците си със същата сила, както и на младини. На второ място бе нейното отношение изобщо към хората. Най-важното, казва тя, на което се радвала, били успехите на нейните приятели, на всички, които живеят дори по-добре от нея. И забележете: това е така, защото тя смята, че и най-богатият може да живее добре само тогава, когато цялото общество е здраво и силно и успява в набелязаните си цели. Не я дразни, че някой друг е постигнал преди нея онова, което тя е пожелала да има. Възрастната жена благодареше на Бога, че й е отнел най-лошите качества, които притежават хората – завистта, злобата, омразата и желанието за мъст! Напротив, отговаря интервюираната, много пъти, когато лично чувах нелепи неща по мой адрес, аз се усмихвах. Мога да потвърдя, че онова, което казва жената, е задължително изискване и качество, което трябва да притежава съвременния модерен човек.

„Какво най-често разболява сърцето ни?Лошите мисли, които ние в България наричаме стрес. Тези мисли ни разболяват като характери, след това идват болестите! Силата е в спокойствието. Като си променят мисловната култура, българите ще видят, че ще има по-малко болни. Но докато има избухливост, нетърпимост, желание за отмъщение, омраза, клюкарство – всичко това изтощава мозъка. А той изпраща сигнали към съответните гени, които от своя страна изпращат съответните ензими, и се започва – високо кръвно налягане, атеросклероза, ракови заболявания и други. Като прибавим и това, че се тровим с лоша храна и с цигари, можете да си представите какво е положението. Ако вие само се разхождате и мислите за добри взаимоотношения с хората и как да не сторите на някого нещо лошо, и ако се храните до 18 часа, с разнообразна храна, ще живеете по-добре. Природата за това е създадена да ни дава храна, която да ни дава и здраве. Навремето Хипократ е казал – „лекарят лекува, но оздравяването идва от природата!“ Лошите мисли в мозъка са сто пъти по-опасни за сърцето, дори от пушенето.”

Кафето е вредно само ако е варено. Не си цапайте червата с “турско” кафе. Кафето да остава в сито и водата да минава през пара. Или да е нес. Да, от машините е нес. Нес – може. Шварц – може. Безкофеиновите имат ТЕЖКИ МЕТАЛИ. Пазете мозъка. Фармацията им е взела кофеина за да го сложи в лекарства. Избягвайте ги. За какво да пиете боклук. Органик търсете. Хората с кардио проблеми могат да пият кафе и трябва да пият КЪСО КАФЕ. Пиша двойка по химия на всички които пият дълго кафе. Извличането на кофеина е по парабола – колкото повече вода – толкова повече кофеин. Вкусът е по друга парабола (надолу). Колкото повече вода, толкова по-лош вкус.“

“Подреди. Тогава ще работиш с усмивка. И на теб, и на хората да им е драго.”.

“Сега чертайте красиви картини в съзнанието си и вместо да гледайте телевизия – се махнете се от екрана. Представяйте си бъдещето, цветни поляни с макове и синчец, представяйте си как вървите по тях с дете, хванали сте го за ръка и вървите. Така ще ми помогнете за операцията“ –  казва на пациентите си преди операция.

„В България стресът е по-голям, отколкото в добре уредените държави. Допълнителен фактор е националната кухня, която включва употреба на много сол и мазнини. Всичко това определя по-високи нива на заболявания като артериална хипертония и исхемична болест. Високо е и нивото на тютюнопушене сред българите. За съжаление, повсеместното тютюнопушене предполага и висока заболеваемост от ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), така че българинът е изложен на повишен риск и по отношение на белодробните заболявания. Често хората, най-вече пушачите, страдат от задух.“

„Българите да живеят разумно! Да намерят сили да прощават, а не да отмъщават! Да намерят сили да дадат право някой път на човек, който не е прав в дадена ситуация, така, без да си навредят много, но по този начин да създадат равновесие в обществото. Това бих казал на сънародниците си. Нека заедно да променим мисловната си култура. Ако сме добри към другите, ние сме добри и към себе си! А не обратното. А когато сте добър към другите, ставате щастлив, разумен човек!“

Болницата трябва да бъде като храм, а моралът и хуманното отношение са ключови не само за отношенията между лекарите, но и за пациентите.“

„Малко се спортува повече се седи. Ходенето е най-важно. На пациенти, които оперирам, с най-тежките сърдечни заболявания, след много тежки операции, още като ги изписваме на 8-ия ден веднага им казвам, от десетия ден да почват да ходят. В храната се влагат всякакви неща, много от които са токсични и вредят на кръвоносната система. Тя, обхождайки всеки орган в тялото ни, тотално го разболява.“

Хранете се разумно. Първото и най-важното условие, за да живеете дълго и щастливо. Движете се, разхождайте се – всяка наша клетка изпитва огромна потребност от движение. Хранете се бавно, с финес и красота в движенията, с умерени количества. Така ще живеете поне с 15 години по-дълго.“

Усмихвайте се по 20–30 пъти на ден и ще живеете здрави, без болка и щастливи.“

„Всеки мъж над 21 години трябва профилактично да изследва липидния си профил, същото важи и за жените в период на менопауза. Профилактиката, назначена от личния лекар, редовно трябва да включва и контрол на кръвното, мастния профил, кръвната захар, а в случай на отклонение, пациентът да бъде насочен към специалист.“

„Най-лошото е, че в България хората само в устата си имат не милиарди, а трилиони бактерии. 10 пъти повече са бактериите в човешкото тяло, отколкото всички клетки в организма! Като се вземе това предвид, трябва всеки да си наложи да поддържа една добра хигиена – да знае как да поддържа добра хигиена на устата, да знае как да си измива зъбите, винаги да си мие ръцете преди хранене и след ползване на тоалетна. Докато това не стане навик при всеки, болестите ще побеждават.“

Човекът е интегрална фигура, в която участва и мозъкът, и черният дроб, и бъбреците и всички имат някаква функция. Но сърцето е тази помпа, която ги снабдява с кръв, за да живеят. Не може без да имаме здравословно мислене и мислене за доброта, сърдечност.“

„Много неща трябва да се изчистят от България, най-вече трябва да се изкорени неразвития и нецивилизован манталитет.“

„Хирурзите, докторите въобще, младите лекари напускат страната ни не само заради унизително ниското заплащане на труда им. Напускат, защото атмосферата е лоша, нямат никаква мотивация за работа, нямат възможност постоянно да обменят опит с колегите си от чужбина. За мен нещата имат един общ корен. Нарича се, да кажем, отказ от развитие. Той води до големите, до генералните проблеми. На нашите лекари им липсва „continuous medical education”. В превод това значи: “продължаващо медицинско образование”, т.е. непрекъснат процес на поддържане на компетентността.“

„Още от ученик така съм научен и възпитан, че човек сам приема християнството, а не от Църквата. Исус Христос не е искал да се изграждат църкви за него, а да се разпространява учението му, неговата ценностна система. И аз се доверявам на всичко това. Има некоректни хора – близките ми се чудят защо не реагирам срещу тях. Но аз смятам, че те си носят кръста на отговорността към обществото.“

Професор Неумивакин: закони на здравето